Přesun na obsah

Templetonova cena mons. Halíkovi

16. 5. 2014

Slavnost předání Templetonovy ceny, “nobelovky” za náboženství v chrámu sv. Martina v polích na Trafalgardském nám. v Londýně Prof. Tomáši Halíkovi, byla dne 14. května velkou události, které se zúčastnilo mnoho osobností domácích i zahraničních. Slavnost se konala za předsednictví syna zakladatele nadace Johna Templetona ml., který je jejím současným prezidentem. Cenu předával lord Griffiths of Frorestfach. Na slavnosti zazněla řada významných projevů. Největší pozornost vzbudil děkovný projev laureáta Halíka, který otevřel srdce svým názorům na oblast duchovní i politickou. Projev bude jistě publikován. Dvouhodinová slavnost byla doprovozena zpěvem sboru a slavných sólistů.

Této významné události věnovala velkou pozornost domácí anglická i světová média. Událost je velmi pozoruhodná v dobovém kontextu světovém i domácím. Udělení této prestižní ceny osobnosti z našeho malého národa, který je nota bene mnohdy označován za jeden z nejateističtějších postkomunistických států, velice ladí se silným světovým trendem návratu Boha do života společnosti (viz knihu “Bůh se vrací”) a oživení hledání hodnot a smyslu života (”Bůh a člověk hledající smyl” nebo “Hledání nejvyššího smyslu”, Frankl). Takže pan R. Dawkins, L. M. Kraus a další tvůrci “nového ateismu” a oživovatelé této mrtvoly ateismu vyvíjejí velkou snahu proti většině světa.

A kontext domácí? Je pozoruhodné, že trend, který nastoloval Václav Havel spolu s dalšími hledači smyslu života, k nimž Prof. Halík bezesporu náleží, dochází dnes nejen Templetonovou cenou, ale i směřováním celosvětového vývoje, velikého potvrzení. A naopak Václav Klaus, a další, kteří se těmto “pravdoláskařům” vysmívali, jsou dnes společensky, kulturně a vlastně i politicky na okraji vývoje. To, kam svou orientací naši zemi nasměrovávali, dnes každý na vlastní kůži cítí. Jejich zaslepený odpor proti pravdě a lásce je marginalizuje a vrhá mnohdy do náruče minulých totalit. Nečekali jsme, že tyto skutečnosti budou dějiny tak rychle soudit...

kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka