Přesun na obsah

Promluva na mši svaté ke cti Matky Terezy

30. 8. 2010

Promluva pronesená v neděli 29. srpna v kostele sv. Vojtěcha v Praze - Libni

V tyto dny slavíme spolu se všemi sestrami Misionářkami lásky i s celou církví – a nejen s církví, ale doslova s celým světem, 100. výročí narození blahoslavené Matky Terezy z Kalkaty.

Nikdy jsem dosud neviděl tolik projevů církevních představitelů, hlav států i představitelů veřejného života, článků, různých vzpomínkových slavností, symposií, výstav, divadelních představení, filmů - nejen v Kalkatě a v Indii, ale i v Římě a ve všech velkých světových městech...

Už několik týdnů se oslavuje zvláště v hinduistické Indii, v Kalkatě ve všech farnostech tamní arcidiecéze. V Dillí byla vydána pamětní mince, prezidentka Indie se účastnila vzpomínkové slavnosti...

I v naší zemi se psalo a mluvilo v tištěných i elektronických médiích o Matce Tereze, o jejím světovém díle, neseném dnes více než 5000 sestrami - „posly Boží lásky“. Bylo zdůrazňováno rozšíření díla ve 134 zemích světa, v devatenácti institutech tohoto díla. O základních údajích proto není už třeba se zde znovu šířit...

Chci spíše hovořit o tom, jak Bůh skrze život Matky Terezy zjevuje svou mocnou přítomnost v současném světě. Všichni vlastně o jejím velkém díle mluví, aniž si možná uvědomují tuto souvislost. Není to jen záležitost jednoho náboženského řádu. Matka Tereza je veliká světice katolické církve. Papež Jan Pavel II. to jasně rozpoznal, a proto ji hned šest let po její smrti – což je v katolické církvi výjimečné – prohlásil za blahoslavenou. Podtrhl tak ještě podtrhl její přítomnost před očima celého světa, který o ní dnes mluví. Charisma, ze kterého vyrůstá její obrovské světové dílo lásky, je velkým konkrétním zjevením dnešnímu sekularizovanému světu: zjevením jádra radostné zvěsti o Bohu: „Bůh je láska“. Ježíš tato slova nazval svým a největším přikázáním. Takto papež Benedikt XVI. nazval svou první encykliku. Tato skutečnost byla i základním východiskem charismatu Chiary Lubichové, ze kterého pak také vyrůstá velké světové hnutí. Na těchto velkých světových událostech Bůh dává dnes světu velmi zřetelné znamení své přítomnosti. Matka Tereza se svými sestrami vytváří nejen úžasné světové dílo, ale jasně hlásá více svými skutky než slovy: Bůh je láska. Na světové úrovni toto dílo mluví o silné působivé Boží přítomnosti ve světě. Na pozadí krizové situace ve světovém společenství, na pozadí různých katastrof, které ukazují bezmocnost člověka, jeho neschopnost řešit lidskými prostředky obrovské problémy, které pouze lidské chápání světa a jen lidské vedení společnosti plodí – na tomto pozadí vyrůstá dílo hlásající Boží přítomnost ve světě a ukazující božské prostředky k jejich řešení...

Tento pohled velice doplňuje světoznámý italský žurnalista Vittorio Messori ve svém článku uveřejněném před týdnem v Corriere della sera s titulem „Proroctví odborníků jsou vyvracena dějinami“. Rozebírá v něm různá „proroctví“ a předpovědi historiků, vědců a různých politologů o vývoji světa v oblasti politiky a ekonomiky od poloviny minulého stolet, a ukazuje, že se ve svých předpovědích velice mýlili. Člověk sám nemá moc nad světem, ale jen ve spojení s přítomnou mocí Boží může měnit svět.

Na celém tomto pozadí můžeme ze života Matky Terezy zřetelně číst: Bůh je láska a s láskou se ke světu sklání. Vkládá tuto svou moc do našich rukou, abychom měnili svět. Život naší blahoslavené – v tyto dny tolikrát představovaný – ukazuje mocné známky Božího působení v životě vyvoleného člověka, který se této moci otevírá a svěřuje. Vyvolení ženy z obyčejné rodiny, z malého národa, je znamením Božího jednání. Bůh si vždy volí to slabé, aby zahanbil silné.

Hned v útlém věku Bůh formuloval její budoucí poslání setkáním s jezuitskou indickou misií a vzbudil její zanícení pro misie. Pak následoval vstup do loretánské kongregace, která působila právě v Indii, a odjezd do Indie, kde mohla poznat největší bídu člověka a najít své povolání. To nejsou náhody, ale zřetelné vedení Boží. Po řadě let ve službě řádu se tu setkává se situací nejubožejších; to byla nejsilnější Boží výzva. Matka Tereza měla dar bdělosti a pozornosti k Božím výzvám ve svém srdci. (Proto jsme zvolili pro dnešní liturgii slova právě úryvek o bdělých a moudrých pannách, který ona nazývala svým evangeliem). Proto ani tuto nejsilnější výzvu svého života nemohla přeslechnout. Bůh jí pomáhá překonat překážky další cesty, spočívající v tom, že už měla věčné sliby v jedné kongregaci. Biskup i papež jí pomáhají uskutečnit Boží volání a založit novou kongregaci. Odchází z kláštera s několikerým bílými kusy plátna, sárí, olemovanými modrými pruhy, a s pár rupiemi v kapse, ale především s vědomím Boží moci za svými zády. Opět Boží znamení, že to, co mělo vyrůst, nevznikalo z lidské moci a lidských prostředků, ale z jednoho slabého člověka, který se spojil s mocí Boží. Celý další život a dílo Matky Terezy jsou takto poznamenány. Základem její činnosti byla nezlomná víra v Ježíšovu přítomnost za tváří i toho nejubožejšího a nejchudšího: „Co jste udělali jednomu z mých bratří (a sester) nejmenších, mně jste udělali...“ Opřena jen a jen o tuto víru a o moc lásky Ježíše Krista, jak ho poznávala a milovala v Eucharistii a na kříži, šla pevně životem, zvěstovala svými skutky mocnou Boží přítomnost, nacházela ji v ubohých a dávala ji pocítit v lásce, kterou nesla. To je silná odpověď Boží lásky dnešnímu člověku na jeho pochybovačné myšlenky o jeho nepřítomnosti a vzdálenosti.

Těmato očima chceme vidět život blahoslavené Matky Terezy v kontextu dneška a její světové poslání v naší době... V této mši svaté chceme, skrze Ježíše Krista v nejsvětější Eucharistii, tak drahé Matce Tereze, děkovat nebeskému Otci za tak veliký projev jeho lásky ke světu, k tomuto sekularizovanému světu, a za velké poselství: „Bůh je láska“, které světu posílá.

Budeme také prosit za poslání sester Misionářek lásky, které dnešní představená sestra Prema formulovala slovy: „Stát se posly Boží lásky pro ty, kdo jsou kolem vás“. A dodala, že „každá duše touží po spáse v Ježíši, ať už o tom ví nebo ne...“ S těmito radostnými skutečnostmi v srdci jděme i my její cestou ve svém okolí. S vděčností Bohu za toto charisma pojďme slavit eucharistii ve společenství s blahoslavenou Matkou Terezou, která je v ráji.

kardinál Miloslav Vlk


Aby všichni byli jedno

Vyhledávání

Výběr jazyka